Jõgeva Spordikeskuse kohvikus on 22.märtsist kuni 19. maini 2011 võimalus nautida imelist pastellinäitust „...KAJA“

Seekord on näitusel eksponeeritavate tööde autoriks Jõgeva linnas elav ja Lasteaias Karikakar töötav Kaja Peetersoo, kes töötas aastaid samas hoones, olles tööl nii spordikeskuses kui ka kunstikoolis.

Kuigi varem on Kaja esinenud mitmetel ühisnäitustel Jõgeva Kunstikooli Avatud Stuudio rahvaga, on praegune näitus talle esimene isikunäitus.

Tegelikult alustas Kaja oma loomingulist tegevust samas Avatud Stuudios umbes 7 aastat tagasi, kui ta kunstikoolis noorte kunstnike poolt külvatud segaduses korda majja lõi ja eneselegi märkamatult ühel päeval ennastki molberti tagant avastas.

Kui Kaja ise peab oma loomingut sama kalliks, kui oma lapsi, siis on tema tütred ema loomingut niivõrd väärtuslikuks pidanud, et ema töid on laia maailma viidud sellise usinusega, et Kajal on tulnud nii mõnestki tööst hiljem enda jaoks koopia teha. Näitusel on vaatamiseks koguni kaks koopiat kunstniku enda loomingust. Esimene neist pärineb aastast 2004, olles üks Kaja esimesi töid üldse: „Vaade merele“. Teine pilt nimega „Havanna“ on aga koopia tööst, mis tütarde poolt Prantsusmaale viidud ja nüüdseks seal oma elu elab.

Näituse teeb kindlasti huvitavaks seegi, et kõik tööd näitusel on ühes tehnikas, pastellitehnikas. Kaja arvates sobib pastell kui materjal lihtsalt tema loomusega niivõrd hästi, et olles küll hakanud proovima ka muid tehnikaid, on ta lõpuks ikkagi pastelli juurde tagasi jõudnud.

Kutt

Oma õpetajaks peab Kaja seejuures Jõgeva Kunstikooli õpetajat, Elita Järvelat, kes samuti kinnitab Kaja sarnasust pastellile ja iseloomustab oma õpilast järgnevalt: „Kaja on avatud, siiras, soe, maitsekas, tähelepanelik, südamlik, sõbralik. Mul on alati meeles tema esimene töö, mis oli kui justkui tähenduslik „uks kunsti maailma“. Kusjuures selle tundmatuna näiva ukse avamisel ja sisenemisel oli Kajas ebakindlust vaid hetkeks. Kaja eneseleidmine läbi kunsti toimus lihtsalt niivõrd kiiresti. Küllap oli kunstnik Kajas kogu aeg olemas, oli vaja vaid see „loovuse uks“ avada ja kunstnik sealt välja lasta.“

Olgu siinkohal veelkord üle korratud, et Kajal ei ole mingit kunstialast haridust peale kord nädalas kunstikoolis õhtuti toimunud koos maalimiste ja koos õpetajaga iseseisvalt tehtud tööde analüüsimise.

Seejuures oli just Kaja see, kes lõi kunstikooli jaoks tähendusliku fakti: “Kunstikoolis on õhk kunstist nii paks, et kes iganes seda pikemalt sisse hingab, leiab ennast varem või hiljem kas pliiatsi või pintsliga molberti tagant askeldamas.”.

Kuigi Kaja on sündinud südasuvel, on tema tõeliseks trumbiks talvemaastikud. Möödunud aastavahetusel juhtus aga koguni nii, et Kaja pildist „Talv“ tehti postkaart, mida Jõgeva Linnavolikogu ja Jõgeva Linnavalitsuse poolt jõulutervitustena üle terve maa laiali saadeti. Näitusel on seejuures näha nii originaal kui ka postkaart.

Talv

Küsides aga Kaja käest, et kust ta võtab ainet oma tööde tegemiseks, ütleb ta: „Ma teen tavaliselt töid kellegile mõeldes.“

Seega on kunst Kaja jaoks justkui suhtlemise vorm. Kui teiegi soovite Kajaga läbi kunsti suhelda, siis tulge kindlasti  näitust vaatama.

Pastellseid näituseelamusi!

NB! Kohvik on avatud: E-N 9-16, R 9-15, L-P suletud