26.mail 2011 kell 15.00 avatati Jõgeva Spordikeskuse Virtus kohvikus kunstikooli õpilase Merleen Raudmäe isiknäitus.

Merleen õpib Jõgeva Kunstikoolis individuaalõppe korras 4-ndal kursusel. Kui muidu on kunstikoolis 4-nda kursuse õpilastele näitusel esinemine kohustus, siis Merleenile on see vabatahtlik. Individuaalõppe õpilased nimelt ei pea kõike ja just nii tegema, mis ja kuidas õppekavas kirjas on. Kuna aga näitusel esinemine on üheks kunstikooli lõpetamise tingimuseks ja Merleen on vaatamata individuaalõppele seadnud endale eesmärgiks kunstikool lõputunnistusega lõpetada, siis oligi vaja ka näitusel esineda.

Merleen alustas oma õpinguid kunstikoolis 1.kursuse lõpust. Enne seda tegeles ta laulmisega. Kuna ta aga ütleb, et lauluhuvi ühel hetkel lihtsalt ära kadus, siis otsustas ta kunstiga tegelema hakata. Merleen arvab, et kes oskab, see oskab paljusid asju.

Eriti vahvalt oskas Merleen aga ühendada oma 4.kursuse kursusetöö ja isiknäituse, täites niimoodi kaks õppekavajärgset kohustust.

Küsides Merleeni kursusejuhendajalt, õpetaja Elita Järvela, käest näituse ja autori kohta, arutles ta järgnevalt:

„Kui sageli peame me tunnistama, et kunstikooli õpilased ei julge oma isiklikku loomingut näitusele tuua, on Merleen kindlasti eeskujuks ja julgustuseks teistele.

Merleeni näitus on seejuures väga terviklik ja ka iga näitusekülastaja saab kohe aru, mis on teema ja mida (keda?!) on kujutatud.

Vaatamata sellele, et Merleenil on samalaadseid töid väga palju, ei ole nad teda väsitanud ja ta pole ühegi töö puhul teinud ka „hinnaalandust“.

Kindlasti annab see aimu Merleeni tohutust pühendusmisvõimest.

Kui inimesel on mingi teema, mis pakub talle huvi ja kui ta tegeleb sellega päevast-päeva, siis on lõpuks ka tulemus garanteeritud. Milliste vahenditega keegi ennast väljendab? Värv, joon? Värv ja joon kokku? Eks see ole erinev.

Merleeni eneseväljenduseks on värvi ja joone kooslus. See on justkui tema käekiri.

Kõiki näitusetöid koos võiks Merleeni poolt vaadatuna nimetada: Mina ja minu maailm.

See näitus ongi momendil tema maailm, sest ta on sellises eas, kus see mida ta oma töödes kujutab, on osake temast endast. Väljendades oma sisemist maailma, loob Merleen ka vaatajale võimaluse seda maailma tundma õppida. Kindlasti on Merleen väga tubli, et ta seda teeb. Peab julgema ennast jagada. Igaüks seda ei suuda. Enese jagamine ja jäämine iseendaks on raske ka täiskasvanud kunstnikele. Paljud teevad midagi „sahtlisse“, sest nad ei julge seda teistega jagada. Lisaks näitusele on Merleen osanud aga oma loomingu jagamiseks ka sotsiaalvõrgustikke ära kasutada.“

Pärides aga näituse kohta Merleenilt võib kuulda järgnevat:

„ Mulle meeldis seda näitust teha. See on mulle uus kogemus. Alguses oli küll teadmatus, et kuidas ma seda teen ja hakkama saan. Tegelikult oli aga lihtne. Kui oskad pilte omavahel sobitada, siis saab ka päris kiiresti hakkama.

Kõige keerulisem oligi erinevate piltide samasse raami paigutamine.

Kokku on mul näitusel 52 portreed. Näitusele jäi panemata ainult 5 portreed, mis ma üldse teinud olen.

Ma olen portreedel kujutatud otsinud fotodena internetist ja neid siis arvutiekraanilt joonistanud. Ma olen muutnud värve ja lisanud või ära jätnud detaile. Ka stilisatsioon on minult, sest fotod on olnud töötlemata.

Portreedel kujutatavaid olen ma valinud selle järgi, kes mulle kusagilt meelde on jäänud. Näiteks mõnest filmist või siis keegi teeb mingit muusikat, mis mulle meeldib ja mida ma ka ise kuulan. Minu lemmikud on noortesarjade näitlejad.

Ka kunstikooli õpetajad nägid minu pilte Facebook-is ja soovitasid mul pärisnäitus teha.

Nii ma siis otsustasin, et teen selle näituse kursusetööna, kuna need portreed on minu looming ja ka kursusetööd on kunstikoolis õpilase omalooming.

Tavaliselt kulub mul ühe portree tegemiseks 1 terve päev ehk umbes 8 tundi. Enamasti mul pole aga nii palju aega, et ma saaksin pildi kohe otsast lõpuni valmis teha. Ma leian selle aja siis mitmel erineval päeval.

Ma arvan, et mida rohkem inimesi minu näitust näeb, seda parem. Ma olen vaikne ja tagasihoidlik ja paljud ei teagi, et ma midagi sellist teen. Ma usun, et ka paljudele minu klassikaaslastele on see üllatuseks.

Ma olen osasid oma töid ka erinevates internetiportaalides vaatamiseks jaganud ja saanud sealt palju positiivset tagasisidet.

Suurimad kuulsused minu portreedel on kindlasti Lady Gaga ja Michael Jackson.“

Merleeni näitus jääb avatuks kuni 25.augustini ja külastada saab seda kohviku lahtioleku aegadel :

E - R kell 8-15 (Aia 40, Jõgeva Spordikeskus Virtus)