Juba mõnda aega on Virtus kohviku külastajatel olnud suurepärane võimalus osas saada ühest imelisest näitusest.

Näituse „ Väike osa minust“, mis kaunistab Virtuse kohviku seinu 01.septembrist 2011, tööde autor on Ranne Jäme.

Ranne on kunsti enda jaoks avastanud alles üsna hilises eas. Nimelt peale Eesti Põllumajanduse Akadeemia lõpetamist 1963.a. töötas ta põllumajanduse spetsialistina erinevatel ametikohtadel kuni 2001.a.augustini.

Oli asjaolude kokkulangemine, et sama aasta sügisel avati Jõgeva Kunstikoolis Avatud Stuudio õpperühm, kus asus õpetama Ene Luik-Mudist. Lehes ilmunud kuulutuse peale, et oodatakse uusi huvilisi stuudioga liituma, Ranne kunstikooli ja Avatud Stuudiosse jõudiski.

Meenutades räägib Ranne: „Ma jõudsin maalimise juurde alles peale pensionile jäämist, mis toimus 2001.aasta augustis, aga mulle meeldis joonistada ka varem. Minu esimene kunstikatsetus pärineb aastast 1975, kui ma oma sünnipäevaks saadud kingitustest natüürmordi joonistasin. See pilt rippus mul kodus köögiseinal kuni 2002.aastani.“

Liitudes aga Avatud Stuudioga alustas Ranne õpinguid Ene Luik-Mudisti käe alla, üsna pea sai tema õpetajaks Elita Järvela, kellega koostöö toimus aastaid. Seejuures maalis Ranne alati ka kodus. Õpetaja Elita Järvela peab Ranne puhul eriti tähtsaks seda, et Ranne tegi sageli ühte tööd kaks korda, saavutades just nii taseme, kuhu ta praeguseks jõudnud on.

Seejuures tuleb Rannega vesteldes, tema pilte vaadates ja neid näitusele valides välja seegi, et tegelikult oli Rannes äkitselt tärganud ja võimalikuks saanud kunstihuvi alguses nii suur, et enne Jõgeva Kunstikooli jõudmist käis ta ka Tartu Rahvaülikooli juures õppimas. Sellest ajast on Rannel toredad mälestused Raadi mõisa, Emajõe ja Laiuse lossivaremate joonistamisest-maalimisest. Piltidest kõike alles pole, sest Ranne kingib neid sageli ära.

Kunstiga tegelemist peab Ranne aga väga heaks sisemise rahu saavutamise meetodiks. Ta on veendunud, et kunstiga tegelemine on väga teraapiline tegevus, millel on alati lisaväärtus valmiva töö näol.

Kuigi käesolev näitus valmis Rannel koostöös Anne Nurmikuga, kes ka Rannet lühikest aega õpetas, on nii õpetaja Elita Järvela kui ka Anne Nurmik ühel meelel, kui hakkavad Ranne loomingut iseloomustama: „... Ülitundlikkus ja teistest stuudiolastest ainult Rannele iseloomulik käekiri....Kõik see, mis Ranne teeb, tuleb tal justkui seest poolt... Et lõpuni Ranne töid mõista, tuleb muutuda temaks.“ Seetõttu nõustuvad mõlemad õpetajad lõpuks, et Rannet juhendades jäid nad pigem kõrvaltvaatajaks.

Õpetaja Elita soovitab aga kindlasti Ranne näitust mitu korda vaadata: „Korraga lihtsalt ei näe kõike. Ranne maalimisviis on nii luuleline.“

Viimase kommentaari järgselt tuleb aga välja fakt, et see kommentaar polnudki vaid juhendaja kirjanduslik väljend vaid „sulatõsi“. Nimelt tegeleb Ranne tõesti ka luuletamisega. Ja lisaks piltide vaatamisele saavad kohvikukülastajad ja Ranne luuletusi lugeda.

Näitus „ Väike osa minust“ on Ranne esimene isiknäitus ja siin on väljas tööd erinevatest aegadest. Varem on Ranne osalenud kõigil Avatud Stuudio aruandenäitustel, tehes seda alati enama, kui ühe tööga.

Näitus on avatud E-N 9-16 ja R 9-15.30, LP suletud.